Historia ratuszu
W wielkim pożarze miasta spłonął stary ratusz pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku, usytuowany w środkowej części rynku.
Zakupiono od Anny Kowalskiej grunt pod budowę nowego magistratu.
Budowa budynku ratusza, początkowo kierowana przez oświęcimskiego budowniczego Leopolda Michla, następnie przez budowniczego z Białej, Emanuela Rosta.
(wrzesień) Odnotowano, że inżynier Emanuel Rost „…wykończył już wszystkie wewnętrzne mury, sklepienia i schody tego budynku, należy mu wypłacić stosownie do ugody dalszą zaliczkę w kwocie 2000 zł na rachunek tej budowli…”
Budynek ratusza ogrzewany był przez 5 pieców żelaznych zakupionych w wiedeńskiej firmie Geburtha. Instalację spalinową do tych pieców wykonał blacharz Eberson.
Niemieckie władze okupacyjne włączyły Ratusz do systemu obrony przeciwartyleryjskiej centrum miasta poprzez połączenie go podziemnym korytarzem z bunkrem usytuowanym w środkowej części Rynku.
W okresie powojennym obiekt przejęty został przez władze komunistyczne, był siedzibą Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (lub Powiatowego UBP w Białej), a następnie aż do lat 70-tych znajdowała się tu komenda Milicji Obywatelskiej oraz Wojskowa Komisja Uzupełnień.
W budynku „ratusza” rezydowało: Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej, Rada Osiedla Starego Miasta oraz związany z nią Klub „Oświęcimska Starówka”.